وب سایت شخصی جعفر قنبری شوهانی

MPLS چگونه کار می کند؟ – بخش پنجم

در ادامه مباحث MPLS در خدمت شما هستیم.

Label Distrbution :


اولین label که توسط ingress LSR به بسته زده می شود به یک LSP تعلق دارد و همچنین مسیری که بسته از میان شبکه MPLS طی می کند مربوط به یک LSP است. Ingress LSR یک یا چند label به بسته می زند و LSR های میانی label بالایی بسته دریافتی را با یک label دیگر swap می کنند و سپس آنرا ارسال می کنند و در نهایت label های LSP توسط egress LSR حذف شده و بسته را ارسال می کند.
به طور مثال IPv4 over MPLS را به عنوان یک نمونه ساده از شبکه MPLS در نظر بگیرد. IPv4 over MPLS شبکه ای است که LSR های آن یک پروتکل مسیریابی IGP مانند EIGRP یا OSPF را اجرا کرده اند. Ingress LSR به آدرس IP مقصد بسته نگاه می کند و براساس مقصد به آن label زده و آنرا ارسال می کند. LSR بعدی و سایر LSR های میانی ، بسته label خورده را دریافت کرده label آنرا به یک label جدید swap می کنند و سپس آنرا ارسال می کنند و در انتها egress LSR بسته را دریافت می کند label آن را pop می کند و سپس روی لینک خروجی خود آنرا ارسال می کند. برای اینکه این شبکه کار کند باید LSR های مجاور قبول کنند که برای هر شبکه IGP از چه label استفاده کنند. بنابراین هر LSR میانی بتواند تشخیص دهد label هر بسته ورودی با چه label باید swap شود. این به این معنی است که باید ماکنیزمی داشته باشیم که به روترهای بگویم برای یک بسته از کدام label استفاده کند. Label ها به صورت محلی بین هر جفت روتر مجاور تعیین می شوند و چیزی به عنوان Golobal label در سرتاسر شبکه نداریم. برای این روترهای مجاور سر اینکه برای هر شبکه از چه label استفاده شود توافق کنند باید یک ارتباط بین آنها تشکیل شود. به عبارت دیگر روترها نمی دانند که برای ارسال هر بسته که دریافت کرده اند از چه label استفاده کنند و این باعث می شود به پروتکل های label distribution نیاز پیدا کنیم.
به دو روش امکان پخش کردن label ها وجود دارد :

  • سوار کردن label ها روی پروتکل مسیریابی موجود
  • داشتن پروتکل مستقل برای پخش label ها

 

سوار کردن label ها روی پروتکل مسیریابی موجود :


مزیت اول روش این است که شما نیاز به یک پروتکل جدید در LSR ها ندارید اما پروتکل مسیریابی موجود برای حمل label ها نیاز به گسترش دارند و همیشه این کار آسانی نیست. مزیت بزرگ حمل label ها توسط پروتکل مسیریابی این است که همیشه مسیریابی و label distribution با هم sync هستند و به این معنی است که که شما هیچ وقت labelی ندارید که شبکه آن از بین رفته یا برعکس همیشه برای همه شبکه ها ، label دارید. اجرای پروتکل های مسیریابیdistance vector ساده است. چون هر روتر برای هر شبکه ، به همسایه خود مسیر اعلام می کند و روتر برای هر شبکه یک label در نظر می گیرد.
پروتکل مسیریابی link state مانند OSPF به این صورت عمل نمی کنند. در پروتکل های link state به جای اعلام مسیر ، وضعیت لینک ها اعلام می شود و روترها براساس این اطلاعات به صورت مستقل برای انتخاب مسیر تصمیم گیری می کنند و این باعث می شود که برای عملکرد MPLS مشکل ایجاد شود. بنابراین پروتکل های link state نیاز دارند که برای هر شبکه یک label تولید کنند و برای اینکار نیاز به بهینه سازی دارد. از استفاده از یک پروتکل مستقل برای پخش label ها نسبت به این روش ارجحیت دارد.
BGP به عنوان یک پروتکل مسیریابی قادر است که پخش label ها را انجام دهد. از این پروتکل عمدتا جهت پخش label ها در MPLS VPN استفاده می شود.

داشتن پروتکل مستقل برای پخش label ها :


در روش دوم برای پخش label ها از یک پروتکل مستقل استفاده می شود و مزیت آن مستقل بودن از پروتکل های مسیریابی است. در این روش هر پروتکل مسیریابی می تواند استفاده شود چه بتواند label را پخش کند یا نتواند ، چون یک پروتکل مستقل وظیفه پخش label ها را برعهده دارد و پروتکل مسیریابی وظیفه پخش شبکه ها را برعهده دارد. تنها عیب این روش نیاز به اجرای یک پروتکل جدید در LSR ها می باشد.
پروتکلی که پخش label ها را برای ما انجام می دهد label distribution protocol یا به اختصار LDP نام دارد. البته این تنها پروتکل برای پخش label نیست. چند نمونه از پروتکل های label به شرح زیر هستند :

  • (Tag Distribution Protocol (TDP
  • (Label Distribution Protocol (LDP
  • (Resource Reservation Protocol (RSVP

TDP که از LDP قدیمی تر است و اولین پروتکل برای پخش label می باشد که توسط سیسکو بکار گرفته شد و اختصاصی این شرکت می باشد. بعدا LDP توسط IETF ارائه شد و به لحاظ عملکرد شبیه TDP است اما دارای قابلیت های بیشتری است. LDP به سرعت توسط سیسکو جایگزین TDP شد و باعث شد TDP منسوخ گردد به همین خاطر در این تنها به LDP اشاره خواهیم کرد.RSVP تنها در MPLS TE بکار می رود.

پخش Label ها با LDP :


برای هر شبکه IGP که در جدول مسیریابی وجود دارد هر LSR برای آن به صورت local یک label در نظر می گیرد. سپس LSR این label ها را برای همسایه های LDP خود ارسال می کند. سپس همسایه که این label ها را دریافت کرده است label های local و remote را در یک جدول مخصوص به نامlabel information base (LIB) نگه داری می کند. هر LSR برای هر شبکه تنها یک label به صورت local دارد یا برای هر شبکه و اینترفیس یک label به صورت Local دارد. اما LSR به طور معمولا بیشتر از یک همسایه دارد در نتیجه بیشتر از یک remote label خواهد داشت.
برای هر شبکه می توان چندین remote label داشت اما LSR باید از بین آنها یکی را برای ارسال انتخاب کند که جدول مسیریابی تعیین می کند hop بعدی برای این شبکه کدام است. از remote label ارسالی توسط LSR که در جدول مسیریابی به عنوان hop بعدی برای این شبکه مشخص شده است استفاده می شود. از این اطلاعات برای ساخت جدول label forwarding information base استفاده می شود با استفاده از این جدول label برای بسته ها مشخص می گردد. در شکل زیر نحوی پخش label ها توسط LDP بین LSR ها برای شبکه 10.0.0.0/8 نمایش داده شده است.

Image

به شکل زیر توجه کنید یک بسته IPv4 به مقصد شبکه 10.0.0.0/8 توسط ingress LSR وارد شبکه MPLS می شود و به آن label 129 می زند و به LSR بعدی ارسال می کند. LSR دوم label 129 بسته دریافتی را با label 17 عوض کرده و آنرا به سمت LSR سوم ارسال می کند. LSR سوم label 17 بسته دریافتی را با label 33 عوض کرده و آنرا به سمت LSR سوم ارسال می کند و اینکار تا خروج بسته از شبکه MPLS ادامه پیدا می کند.

Image

 

(Label Forwarding Instance Base (LFIB :


از جدول LFIB جهت label زدن بسته ها و ارسال آنها استفاده می شود. این جدول با label های ورودی و خروجی سروکار دارد. بسته ورودی دارای یک label از نوع local می باشد که توسط LSR همسایه مورد استفاده قرار گرفته است. بسته با یک remote label از بین remote label های موجود توسط LSR ارسال می شود. تمام remote label ها در LIB قرار دارند که از بین تمام label های موجود در LIB تنها یک label انتخاب و در LFIB قرار می گیرد و انتخاب label به بهترین مسیر موجود در جدول مسیریابی بستگی دارد.
در مثال IPv4 over MPLS برای هر شبکه IPv4 یک label در نظر گرفته شده است. همچنین LFIB می تواند با label هایی کار کند که توسط LDP مشخص نشده باشند به طور مثال در MPLS TE که توسط پروتکل RSVP اینکار انجام می شود یا MPLS VPN که پخش label ها توسط BGP انجام می شود. اما در کل LFIB همیشه برای label بسته ها مورد استفاده قرار می گیرد و مهم نیست به چه روشی این LFIB ایجاد شده است.
نکته : LFIB در هنگام فعال شدن MPLS ایجاد می گردد و از آن به بعد برای ارسال بسته از LFIB استفاده می شود.

جعفر قنبری شوهانی

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*