وب سایت شخصی جعفر قنبری شوهانی

تکنولوژی MPLS چیست ؟ – بخش دوم

در ادامه بخش قبلی سایر مفاهیم تکنولوژی MPLS را مورد بحث قرار می دهیم با ما همراه باشید.

بهینه شدن جریان ترافیک (Optimal Traffic Flow) :


با توجه به اینکه سوئیچ های Frame Relay یا ATM یک دستگاه لایه دو هستند روترها برای اتصال از یک مدار مجازی استفاده می کنند. هر روتر برای ارسال ترافیک به صورت مستقیم به هر روتر Edge دیگر باید یک مدار مجازی بین آنها ایجاد گردد. ایجاد این مدارهای مجازی کار خسته کننده ای است. حال اگر در این شبکه نیاز باشد همه سایت ها به یکدیگر ارتباط داشته باشند باید توپولوژی Full Mesh را به وسیله مدار مجازی بین سایت ها ایجاد کنیم که یک کار سنگین و هزینه بر می باشد. اگر سایت ها مطابق شکل زیر (non-Fully Meshed) به یکدیگر متصل باشند ترافیک از CE1 به CE3 از CE2 عبور می کند.

Image

نتیجه این می شود که ترافیک یک مسیر انحرافی را دوبار طی می کند که باعث هدر رفتن پهنای باند و درگیر شدن روتر CE2 می شود.
اما زمانی که MPLS در این شبکه پیاده سازی شود ترافیک به صورت مستقیم بین سایت ها جریان پیدا می کند و باعث بهینه شدن جریان ترافیک بین سایت های مشتریان می گردد.

مهندسی ترافیک (Traffic Engineering) :


بحث مهندسی ترافیک به منظور استفاده بهینه از زیرساخت شبکه است به این معنا که مهندسی ترافیک بتواند امکان هدایت ترافیک در شبکه را از مسیرهای مختلف غیر از بهترین مسیر را فراهم سازد. بهترین مسیر براساس کمترین هزینه توسط IP Routing انتخاب می شود. این هزینه توسط پروتکل های داینامیک مسیریابی برای پیدا کردن کوتاه ترین و بهترین مسیر محاسبه می گردد. با استفاده از مهندسی ترافیک MPLS که در شبکه پیاده سازی شده باشد شما می توانید ترافیک با مقصد خاص یا QoS خاص را از نقطه A به نقطه B از مسیری غیر از بهترین مسیر عبور دهید. در نتیجه ترافیک روی همه لینک های موجود تقسیم می شود و باعث می شود از همه توانایی شبکه به بهترین شکل استفاده شود در شکل زیر یک نمونه نمایش داده شده است.

Image

همانطور که در تصویر می بینید شما می توانید ترافیک را از نقطه A به B از مسیر پایین انتقال دهید در این مثال مسیر بالا بهترین مسیر بین نقطه A و B است چون مسیر بالا نسبت به مسیر پایین کوتاه تر است. در نتیجه برای ارسال ترافیک ما از مسیری استفاده کرده ایم که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و باعث استفاده بهتر از توان زیرساخت شبکه می شود. یک نمونه دیگر در تصویر زیر نمایش داده شده است.

Image

اگر شبکه فوق را یک شبکه IP در نظر بگیریم شما نمی توانید تنها با تنظیم روتر A روتر C را مجبور به ارسال ترافیک از طریق مسیر پایین کنید و این روتر C است که تصمیم می گیرد که ترافیک را از مسیر بالا یا پایین ارسال کند. اما اگر مهندسی ترافیک MPLS را در این شبکه اجرا کنیم می توانیم ترافیک را از روتر A به روتر B از طریق مسیر پایین ارسال کنیم. مهندسی ترافیک روتر C را مجبور به ارسال ترافیک A به B از مسیر پایین می کند. این کار توسط MPLS امکان پذیر است چون از مکانیزم Label زدن استفاده می کند. در این مثال روتر A به عنوان نقطه ورودی شبکه MPLS ما است در نتیجه این روتر مسیر عبور ترافیک را مشخص می کند این عمل Source-Based Routing نیز نامیده می شود. Label که به بسته تویط روتر A زده می شود باعث می شود که بسته از مسیری که توسط روتر A مشخص کرده عبور کند و دیگر روترهای میانی نمی توانند مسیر آنرا تغییر دهند.
یکی دیگر از مزایای استفاده از مهندسی ترافیک MPLS امکان سریع مسیریابی مجدد یا (Fast ReRouting (FRR می باشد. FRR این قابلیت را به ما می دهد که در صورت بروز قطعی در لینک یا از دسترس خارج شدن روتر ، ترافیک label زده شده را دوباره مسیردهی کنیم این مسیریابی مجدد در کمتر از 50 ms صورت می گیرد که از سایر استانداردهای روز بسیار سریع تر است.

VPN Model :


VPN یک شبکه خصوصی مجازی است که روی یک بستر عمومی ایجاد می گردد. این شبکه خصوصی باید بتواند تمام سایت های مشتری را به یکدیگر متصل کند و به صورت کامل از VPNهای مرتبط با سایر مشتریان جدا باشد. معمولا هر VPN به یک سازمان که دارای چند سایت است اختصاص دارد و سایت های سازمان را از طریق VPN روی بستر عمومی Service Provider به یکدیگر متصل می کند.
Service Providerها می توانند دو نوع عمده VPN را به مشتریان خود ارائه دهند :

  1. Overlay VPN Model
  2. Peer-to-Peer VPN Model

 

Overlay VPN Model :


Service Provider در Overlay VPN بین روترهای مشتری در شبکه خود سرویس Point to Point یا مداری مجازی (Virtual Circuits) فراهم می کند. روت ها بین روترهای مشتری توسط لینک های ارائه شده توسط Service Provider تبادل می شود. روترها و سوئیچ های Service Provider داده های مشتری را در سرتاسر شبکه خود حمل می کنند و هیچگونه تبادل Route بین روتر مشتری و روتر Service Provider انجام نمی گیرد و این باعث می شود که روترهای Service Provider هرگز Routeهای مشتری را نبینند.
سرویس Point to Point می تواند در لایه یک ، دو و یا سه باشد. نمونه لایه یک آن TDM ، E1 ، E3 ، Sonet و SDH می باشد و نمونه لایه دو X.25 ، ATM و Frame Relay می باشد.
در تصویر زیر یک شبکه Overlay را نشان می دهد که بر روی بسته Frame Relay ایجاد شده است. سوئیچ های Frame Relay در شبکه Service Provider برای ایجاد مدار مجازی بین روترهای مشتری که در لبه شبکه Frame Relay قرار دارد تنظیم می گردند.

Image

در لایه سوم از دیدگاه روترهای مشتری آنها به صورت مستقیم به یکدیگر متصل هستند در شکل زیر از دیدگاه مشتری این ارتباط نمایش داده شده است.

Image

شبکه Overlay را می توان در لایه سوم ارائه داد و معمولا از GRE Tunnel برای ایجاد شبکه Overlay روی پروتکل IP استفاده می شود. این تونل ترافیک را با هدر GRE و یک هدر IP کپسوله می کند. هدر GRE برای مشخص شدن پروتکل انتقال استفاده می شود و هدر IP برای هدایت بسته ها در شبکه Service Provider مورد استفاده قرار می گیرد. در تصویر زیر یک شبکه Overlay با GRE Tunnel را نشان می دهد. یکی از مزایای استفاده از GRE Tunnel امکان هدایت ترافیک غیر IP است.

Image

نکته : امکان استفاده از IPsec در GRE Tunnel وجود دارد که با رمزنگاری داده ها باعث تامین امنیت آنها می شود.

در بخش بعدی Peer-to-Peer VPN Model را مورد بحث قرار می دهیم. موفق ، پیروز و itpro باشید.

جعفر قنبری شوهانی

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*